Utskriftikon
Greppa näringen

Rådgivning lantbruk
och miljö tjänar på

Aktiviteter inom Greppa Näringen i Skåne

Trots Corona-tider rullar rådgivning och andra aktiviteter på inom Greppa Näringen. Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och vissa kurser eller delar av kurser erbjuds du också att delta i via Skype eller Teams.

Nedanstående aktiviteter är bara ett axplock från det totala utbudet som löpande presenteras här.

Innehåll:

Kurser

2020

3 november
Avla på rätt djur, Skånesemin.
Cilla Belander, 0415-195 41, cilla.belander@skanesemin.se

3 november
Koll på läget – häst, HIR Skåne, LRF Höör.
Anna Starck, 010-476 22 55, anna.starck@hushallningssallskapet.se

4 november
Investera i solcellsanläggning på gård,
HIR Skåne, Hörby.
Nils Helmersson, 010-476 22 28, nils.helmersson@hushallningssallskapet.se

11 eller 12 november
Kalvkurs, Skånesemin.
Cecilia Danielsson, 0415-195-31, cecilia.danielsson@skanesemin.se

18 november
Koll på läget - lantbruk,
HIR Skåne, Hörby och digitalt
Ulrika Nilsson, 010-476 22 57, ulrika.nilsson@hushallningssallskapet.se

17 november
Bygga för mjölkkor, HIR Skåne, Skepparslöv.
Therese Ljungberg, 010-476 22 21, therese.ljungberg@hushallningssallskapet.se

24 november
Förlängd livslängd/klövhälsa, Skånesemin.
Anni Frick; 0415-195 26, anni.frick@skanesemin.se

2 december
Från sinko till frisk nykalvad ko, Skånesemin.
Marete Hansen, 0415-195 32, marete.hansen@skanesemin.se

2 december
Bygga för häst, HIR Skåne.
Ida Truedsson, 010-476 22 24, ida.truedsson@hushallningssallskapet.se

Tillbaka till innehåll ^

Fältvandringar

1 december
Gårdsvandring - miljöregler,
HIR Skåne, Önnestad
Ulrika Nilsson, 010-476 22 57, ulrika.nilsson@hushallningssallskapet.se

Din länsstyrelse

Kontakt

Tfn. 010-224 13 07

Ny medlem

Om du vill bli medlem i Greppa Näringen fyll i blanketten och skicka den undertecknad till länsstyrelsen i Skåne.

Glöm inte att välja ut det rådgivningsföretag som du vill ska kontakta dig!

Greppa Näringen är ett samarbete mellan Jordbruksverketlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster, LRFlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och länsstyrelsernalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Jordbruksverket
Lantbrukarnas riktförbund
Länsstyrelserna
EU

Greppa Näringen. Telefon växel: 0771-57 34 56. E-post: info@greppa.nu. Postadress: Box 12, 230 53 Alnarp