Utskriftikon
Greppa näringen

Rådgivning lantbruk
och miljö tjänar på

Aktiviteter inom Greppa Näringen i Skåne

Under hösten hälsar vi alla intresserade välkomna till en rad aktiviteter som ska komplettera de enskilda rådgivningsmodulerna och vår förhoppning är att de ska ge inspiration och skapa intresse.

Nedanstående aktiviteter är bara ett axplock från det totala utbudet som löpande presenteras här.

Innehåll:

Kurser

2020

Fossilfria bränslen

Borgeby, 28 januari och Skepparslöv, 29 januari
HIR Skåne
Kontakt: Fredrik Hallefält, 010-476 22 27, fredrik.hallefalt@hushallningssallskapet.se

Baskurs - Markkartering och tolkning av foderanalyser

Hörby, 30 januari
Skånesemin
Kontakt:
Jannike Andersson 0415-195 34, jannike.andersson@skanesemin.se

Solcellsanläggning på gård

Önnestad, 30 januari
HIR Skåne
Kontakt: Max Jamieson, 010-476 22 91, max.jamieson@hushallningssallskapet.se

Bygga för dikor

Skepparslöv, 30 januari
HIR Skåne
Kontakt: Birgitta Gunnarsson, 0708-94 53 64, gunnarsson@hushallningssallskapet.se

Digitala redskap

Borgeby, 5 februari
HIR Skåne
Kontakt: Fredrik Hallefält, 010-476 22 27, fredrik.hallefalt@hushallningssallskapet.se

Hur ger jag sinkorna bästa förutsättningarna inför kalvning och kommande laktation?

Tomelilla, 6 februari
Skånesemin
Kontakt: Marete Hansen, 0415-195 32, marete.hansen@skanesemin.se

Kalvkurs fördjupning

Svalövs gymnasium, 7 februari
Skånesemin
Kontakt: Cecilia Danielsson, 0514-195 31, cecilia.danielsson@skanesemin.se

Bygga till köttdjur

Hörby,13 februari
Skånesemin
Kontakt: Cissi Bjerström, 0415-195 14, cissi.bjerstrom@skanesemin.se

Jordhälsa - vad händer under mark?

HIR Skåne, 13 februari
Kontakt: Anna-Mia Björkholm, 0708-94 53 71, anna-mia.bjorkholm@hushallningssallskapet.se

Bygga för får

HIR Skåne, 27 februari
Kontakt: Therese Ljungberg, 010-476 22 21, therese.ljungberg@hushallningssallskapet.se

Nötköttsdag med tema Avelstjuren

Skånesemin, 17 och 19 mars
Kontakt: Louise Ingemansson, 0415-195 56, louise.ingemansson@skansemin.se

Fördjupning – Markkartering och tolkning av foderanalyser

Hörby, 18 mars
Skånesemin
Kontakt: Jannike Andersson 0415-195 34, jannike.andersson@skanesemin.se

Hur ger jag sinkorna bästa förutsättningarna inför kalvning och kommande laktation?

Skånesemin, våren 2020
Kontakt: Marete Hansen, 0415-195 32, marete.hansen@skanesemin.se

Stallmiljö

HIR Skåne, våren 2020
Kontakt: Therese Ljungberg, 010-476 22 21, therese.ljungberg@hushallningssallskapet.se

Ligghall för nöt

HIR Skåne, våren 2020
Kontakt: Therese Ljungberg, 010-476 22 21, therese.ljungberg@hushallningssallskapet.se

Sidan uppdaterades 2020-01-20 av Alexander Regnér

Din länsstyrelse

Kontakt

Tfn. 010-224 13 07

Ny medlem

Om du vill bli medlem i Greppa Näringen fyll i blanketten och skicka den undertecknad till länsstyrelsen i Skåne.

Glöm inte att välja ut det rådgivningsföretag som du vill ska kontakta dig!

Greppa Näringen är ett samarbete mellan Jordbruksverketlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster, LRFlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster och länsstyrelsernalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Jordbruksverket
Lantbrukarnas riktförbund
Länsstyrelserna
EU

Greppa Näringen. Telefon växel: 0771-57 34 56. E-post: info@greppa.nu. Postadress: Box 12, 230 53 Alnarp